


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.7 mm |
| Width | 3.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Resistance | 250 mΩ |
| Height | 1.65 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Power Dissipation | 3.9 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 405 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2 A |
| Rds On Max | 250 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 3.4 ns |
| Turn-Off Delay Time | 8 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 3.2 ns |
| Rise Time | 2.2 ns |
| Gate Charge | 7.7 nC |
| Drain to Source Resistance | 250 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 601
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51802
Ext.Price$0.51802
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51802 | $0.51802 |
| 10 | $0.42259 | $4.22590 |
| 25 | $0.39059 | $9.76475 |
| 50 | $0.36102 | $18.05100 |
| 100 | $0.33368 | $33.36800 |
| 300 | $0.32198 | $96.59400 |
| 500 | $0.31069 | $155.34500 |
| 1000 | $0.29692 | $296.92000 |
